Köszöntöm a Galena Page látogatóit.      

Ezúton szeretném megköszönni minden látogatómnak a Galena Page-ra küldött  leveleket és elismeréseket. Kivétel nélkül jól esett olvasni mindegyiket.
Ezek a levelek arra ösztönöznek, hogy tovább fejlesszem a weblapot, kijavítsam a hibákat és érdekesebbé tegyem. A rendelkezésre álló tárhely mérete korlátozott, ezért megpróbálok egy hírlevélhez hasonló lapot szerkeszteni, vegyes tartalommal.  Egyes írásokat igény szerint folytatni szeretném és igyekszem új témákat is közzétenni. A fotó albumot is tervbe vettem.
 

2008.08.10.      j_kuti


 A detektoros rádió és az erdélyi kristályok

A detektoros rádió fontos alkatrésze volt a kristálydetektor, mely-ben temészetben ta-lálható, vagy mesterségesen előállított
kristályt alkalmaztak, így az 1920-as évek elején a kristályok új fontos szerepet kaptak az emberek életében. Ezért nem csoda ha a korabeli szakirodalom hosszú fejezetekben értekezett a kristályokról. Egy ilyen régi könyv olvasgatása keltette fel az ér- deklődésem a kristályok ill. ásványok iránt.
A könyv leírja (1926-ban) Magyarországon található kristályokat és lelőhelyeiket. Elhatároztam, hogy felkeresek ilyen helyeket, ahol a természetben láthatom meg, esetleg gyűjthetek én is. Egyébként is szerettem volna magaménak tudni egy szép darab galenit kris-tályt.

Irány Erdély,
egy szervezett túra keretében, ahol nem csak gale-nitet, hanem egyéb ásványokat is gyűjtöttem.
Meglátogattam a nagybányai ásványmúzeumot is. Feltárult előttem az ásványok csodálatos világa.
(A folytatáshoz klikk ide >>> )


Turtbánya (Erdély) A galenit egyik lelőhelye
 


Turtbánya


  
                       BURABU 2008                          

A 2008-as év egyik érdekes eseménye volt rádiózás szempontjából, a BURABU.
A BURABU (Budapesti Rádióamatőr Bugi) egy nemzetközi rádióamatőr találkozó. Minden év junius hónap második hétvégén kerül megrendezésre.
A rádióamatőr találkozó részét képezi az alkatrész börze is. Szinte minden kapható volt. A régi rádiók rekonstruálásához jó alkatrész beszerzési lehetőség.
Természetesen nem csak erről van szó. Számomra jó alkalom volt arra is, hogy találkozhassak néhány évtizede nem látott
amatőr társammal.  Érdemes résztvenni a programokon, meg-nézni a kiállításokat, ismerkedni.
A Gogle keresőbe írva néhány kulcsszót (pld. burabu),  részle-tesebb információhoz juthatunk evvel kapcsolatban.

(a készülő fotóalbumba további képeket fogok kitenni)

 


             Detektoros             
István így készítette el:

Feladó: dr.Bikfalvi István <bikfalvi@mail.datanet.hu>
Címzett:     <galena@afreemail.hu>
Tárgy: Detektoros rádió

Kedves Józsi!

Két hírem van. A fontosabbik, hogy hetedik unokám, Bulcsu, aki lányom negyedik fia, egy hete 3750 grammal és 51 cm hosszal megszületett. Már itthon is vannak. Aranyos kis emberke, jól vannak, a baba rendesen eszik, keveset sír, tehát rendes gyerek.

A másik hírem, hogy elkészült a detektoros rádiónk. Legnagyobb (10 éves és Borsa a neve) unokámmal együtt csináltuk, persze a javarészét én csináltam, de ő is közremű-ködött, megtanítottam forrasztani, stb.
Mellékelek néhány képet. A detektoros rádió és az unokám nem össszetévesztendők.

 A rádió adatai:

Tekercs 120 menet 32mm PVC csövön, 10 menetenként leága-zással. A forgókondenzátor két részét párhuzamosan kapcsol-tam.
A teljes 120 menettel együtt veszi a Kossuth rádiót kb. a helyén. Nappal kb 200kHz-en valami szlovák adó jön, este több is jön változóan.
Az OA1161 diódát jelenleg kb a tekercs felénél levő leágazásra kapcsolva, viszonylag jó a szelektivitás.
Kondenzátort nem tettem be, csak próbaként, de nem észleltem különbséget. Hallgatóként egy fejhallgatót használok ohmos ellenállása 50 ohm, impedanciáját nem ismerem, de próbáltam egy telefonkagyló 120 ohmos (egyenáramú ellenállás) hallgatójával is, kb. ugyanaz volt a hangerő.
Antenna a ház oldalára, kb 2.5 m magasan feltett, kb négy mé- teres szigetelt huzal, közönséges szegeken a két vége, földként használtam a fűtötest csövét is, meg egy kb félméteres sárgított acéllapot, szondaként leverve és meglocsolva, de a fűtőtesttel jobb a vétel. A lehetőség engedné magasabb és hosszabb antennát (kertes házban vagyunk), de nem tudom feltenni, a
vőmet pedig még nem tudtam rávenni a mászásra.
A hangerő kicsi, éppen lehet érteni a szöveget. Este jobb, de párásodás után már szinte semmit sem lehet hallani.

Érdekes próbaként csináltam 'villanyantennát'. Gondolom isme-red, gyerekkoromban olvastam valahol róla és használtam is.
Ha nem ismernéd: egy 100pF kondin keresztül a fázisra (bár a nullával is működik valamivel kisebb hangerővel, de legalább biztonságosabb) kell csatlakozni. Ezzel rögtön jobb a vétel. Este ezt még nem próbáltam, csak ma jutott az eszembe. Unokámnak csak megmutatom, de biztonsági okból még nem engedem neki használni .
A képek között van egy, melyben a munkasarkom látható, elvi-leg az egész szoba a 'dolgozószoba', de már a feleségem, meg az unokáim is hódítanak belőle részeket ( a másik, a képen nem látható gépen szoktak internetezni és játszani).
Egy dugdosós panelen az unokámmal egy egytranzistoros erősítőt is összeraktunk, ekkor már halkan ugyan, de hallatszott a hang fülre rakás nélkül is. Ezt majd ráépítjük az üres helyre.
No hát jelenleg ennyi. Ismét nagyon köszönöm a forgót. Érede-kes, hogy a rögzítéssel kinlódtam (csakegy kis előlapot csináltam neki), ugyanis M3 csavar nagy a furatoknak, M2 viszont kicsi. Létezik valami közben is? Vagy ez valami régi szabvány szerinti? Az áthidaló megoldás egy rövid pozdorja csavar lett, óvatosan behajtva.

Üdvözlettel István